نام کاربري:    کلمه عبور:     
عضويت  |  پرسش و پاسخ  |  جستجو | برترین ها  |  لیست تشکرها  |  ورود
دریافت جدیدترین نسخه phpBB فارسی - فارسی ساز phpBB 3.0.12
کتاب راهنمای جامع تصویری phpBB فارسی به زبان خیلی ساده

  پرتال  \  صفحه اصلي  \  هاستينگ مقصد  \  ثبت دامنه  \  فروشگاه مقصد  \  پروژه phpbb فارسی  \  جستجو  \  پرسش و پاسخ
  مشاهده پست هاي بدون جواب  /  نمايش مبحث هاي فعال  /  مشاهده پست هاي جديد  /  نمايش پست هاي شما  /  مشاهده پست های خوانده نشده

جهت استفاده از تمامی امکانات سایت  باید وارد  و یا عضو شوید

خروج

قوانین
كارتهاي هوشمند الکترونيکي و انواع آن


+ ارسال مبحث جديد + ارسال پاسخ
 صفحه 1 از 1 |  
پستارسال شده در: جمعه 10 فروردین 1386, 10:02 
آفلاين
مدير كل
مدير كل
نماد کاربر
تاريخ عضويت: سه شنبه 31 مرداد 1385, 19:07
پست ها : 1933
سن: 25
تشکر کرده: 7 بار
تشکر شده: 63 بار
امتیاز: 0
اعتبار خوشنامی: 0
بی اعتبار
كارتهاي هوشمند الکترونيکي و انواع آن

با افزايش روزافزون گردشهاي مالي و انجام تجارتهاي بينالمللي، هزينه توليد ، نگهداري و تبديلات ارزي براي کشورها بار گزافي را در پي داشت.

براي همين در کنار روند رو به رشد فناوري، تشکيل مفهومي در بر گيرنده پول مجازي، با استفاده از ابزار الکترونيکي، باعث پيدايش تحولي در صنعت بانکداري و گرايشي با عنوان تجارت الکترونيکي گرديد. در اين ارتباط استفاده از ابزاري جهت بهرهبرداري از اين خدمات نظير کارتهاي خريد، ترمينالهاي خريد، دستگاههاي خودپرداز و کيوسکهاي اطلاع رساني متداول شد و مفاهيم نويني مرتبط با آنها گسترش يافت.


کارت و انواع آن

نخستين ابزاري که جهت استفاده در پرداختهاي الکترونيکي در اختيار افراد متقاضي قرار ميگيرد کارتهاي پرداخت است. جنس اين کارتها معمولاً از پيويسي است که مقاومت خوبي دارد.
کارتها از لحاظ پذيرش در دستگاه کارتخوان به دو دسته تماسي و غيرتماسي تقسيم ميشوند.

در کارتهاي تماسي براي برقراري ارتباط کارت با دستگاه کارتخوان، قسمتي از کارت که حاوي اطلاعات است لزوماً بايد درون دستگاه کارتخوان قرار بگيرد و HEAD  دستگاه کارتخوان با آن در تماس فيزيکي باشد.

در صورتيکه در کارتهاي غيرتماسي اين ارتباط از طريق امواج راديويي صورت گرفته و با توجه به نوع کارت و کارتخوان انتخاب شده، کارت ميتواند با فواصل مختلف از کارتخوان قرار بگيرد. اخيراً نوع ديگري از کارتها نيز مورد توجه قرار گرفته که به کارتهاي هيبريد مشهورند.

اين کارتها در حقيقت ماهيت جديدي نداشته و تنها از ترکيب چند تکنولوژي ساخته شدهاند. به عنوان نمونه در يک نوع از کارتهاي هيبريدي، کارت علاوه بر داشتن قابليت غيرتماسي، چيپ هم دارد و توانايي استفاده در سيستمهاي تماسي نيز دارد.
کارتهاي تماسي

همانطور که گفته شد، کارتهاي تماسي بهطور مستقيم با کارتخوان در تماس بوده و اطلاعات از طريق HEAD  کارتخوان به آنها منتقل ميشود، لذا بهطور نسبي امنيت بيشتري نسبت به کارتهاي غيرتماسي دارند و اکثر کارتهاي بانکي و مالي را شامل ميشوند.

از انواع اين کارتها ميتوان به کارتهاي مغناطيسي و کارتهاي چيپدار اشاره کرد که طيف وسيعي از کارتهاي امروزي را پوشش ميدهند. در کارتهاي مغناطيسي اطلاعات بر روي نوار سياه رنگي که بر روي کارت است، بهصورت مغناطيسي نوشته و خوانده ميشود، اين نوار خود شامل سه تراك است که بر روي هر کدام از آنها اطلاعات خاصي نوشته ميشود.

در طرف مقابل، کارتهاي چيپدار از يک چيپ مدار مجتمع (IC) تشکيل شده که اين چيپ ميتواند شامل يک حافظه تنها و يا يک حافظه به همراه يک ميکروپروسسور باشد.

کارتهايي که تنها از يک حافظه تشکيل شده باشند، کارتهاي حافظه نام دارند که معمولاً براي نگهداري اطلاعات از آنها استفاده ميشود و امنيت بيشتري نسبت به کارتهاي مغناطيسي دارند، در سويي ديگر کارتهاي پردازندهدار (هوشمند) قرار دارند که بهجز حافظه ياد شده از مزاياي يک ميکروپروسسور نيز سود ميجويند و بدين ترتيب از لحاظ امنيتي ضريب بسيار بالاتري را دارند و طبيعتاً از قيمت بالاتري نيز برخوردارند.


کارتهاي مغناطيسي

اولين کارتهايي که بهطور گسترده در زمينه تجارت الکترونيک  و به عنوان کارتهاي بانکي مورد استفاده قرار گرفت کارتهاي مغناطيسي بودند. اين کارتها که با قرارگرفتن يک نوار مغناطيسي بر روي کارتهاي پيويسي ايجاد ميشوند، به علت محدوديتهاي فيزيکي موجود حجم اطلاعاتي زيادي را شامل نميشوند.

نوار مغناطيسي روي اين کارتها بنا به «استاندارد ايزو  7811» از سه تراك تشکيل شده است که اطلاعات ويژهاي بر روي هر تراك ثبت ميشود. تراك  1  کارت معمولاً شامل اطلاعاتي از قبيل نام دارنده و شماره حساب شخص است و ساير اطلاعات کنترلي نيز بر روي تراكهاي ديگر قرار دارد.

در برخي از خودپردازهاي بانكها نوشتن بر روي تراكها نيز ممکن است. اين کارتها به دو دسته اصلي تقسيم ميشوند: HICO  و LOCO. کارتهاي HICO  از کيفيت بهتري نسبت به کارتهاي LOCO  برخوردار بوده و تأثيرات کمتري در استفاده مداوم، همجواري با کارتهاي ديگر و ميدانهاي مغناطيسي ميپذيرند. همچنين بر اساس آزمايشات انجام شده، درصد صحيح خوانده شدن اطلاعات در نوع HICO  بسيار بيشتر از نوع ديگر بوده و با وجود هزينه بيشتر آن ، به صرفهتر هستند.

به علت امنيت پايينتر اين کارتها نسبت به کارتهاي هوشمند و سهولت خواندن تراكهاي موجود بر روي آنها و توانايي کپي کردن اطلاعات آنها روي کارت ديگر (کپي کردن کارت) ، غالباً از اين کارتها در ارتباطات آنلاين و يا به عنوان کارتهاي شناسايي روزمره استفاده ميگردد.


کارتهاي حافظه

کارتهاي حافظه (MEMORY CARDS) در حقيقت کارتهاي چيپ داري هستند که تنها از يک حافظه تشکيل شدهاند، که اين حافظه ميتواند غير قابل شارژ يا با قابليت شارژ نيز باشد.

به علت عدم وجود پردازنده کنترلي امنيت اين کارتها کمتر از کارتهاي هوشمند بوده ولي همچنان با تمهيدات در نظر گرفته شده امنيت بيشتري نسبت به کارتهاي مغناطيسي دارند. اين کارتها براي استفاده در تلفن هاي عمومي و پارکومترها مصرف ميشوند.


کارتهاي هوشمند

يکي ديگر از انواع کارتهاي چيپدار، کارتهاي هوشمند است که معمولا متشکل از پردازندهاي جهت انجام امور کنترلي، حافظهاي فقط خواندني شامل سيستم عامل کارت (ماسک) و حافظهاي تا  64  كيلوبايت جهت استفاده هستند. به علت وجود برنامههاي کنترلي موجود و ساختار موجود در آنها ضريب امنيتي اين کارتها بسيار فراتر از کارتهاي مغناطيسي است.

کارتهاي هوشمند از لحاظ ساختار دادهاي موجود در آنها به دو دسته DATA CARD  و APPLICATION CARD  تقسيم ميشوند. در دسته اول تنها فايلهاي دادهاي ايجاد و قابليت ذخيرهسازي دارند، در صورتي که در نوع دوم کارت قابليت ذخيره سازي يک برنامه کاربردي، اجرا و ذخيره سازي نتايج آن را دارد.

در دستهبندي ديگري، کارتهاي هوشمند را ميتوان به دو دسته کارتهاي کاربردي و کارتهاي SAM  تقسيم كرد که کارتهاي کاربردي براي استفاده پس از آماده سازي در اختيار مشتري قرار ميگيرد، در صورتيکه کارتهاي SAM  به علت وجود الگوريتمهاي پيچيده امنيتي براي نگهداري کليدهاي لازم درون دستگاه کارتخوان قرار ميگيرد و مسلماً قيمت بيشتري دارند.


کارتهاي غيرتماسي

در کارتهاي غيرتماسي انتقال اطلاعات و تمامي ولتاژهاي مورد نياز بهصورت بيسيم از طريق فرکانسهاي راديويي و روشهاي تزويج القايي صورت ميگيرد.
شخصيسازي کارتها

با افزايش استفاده روزمره از کارتها، شخصيسازي آنها نيز دچار تحولات شگرفي شده است. امروزه ثبت لوگوهاي زيبا و جذاب در کنار موضوعات تبليغاتي نقش بزرگي در جذب مشتري و چرخه کارت ايفا ميكند.

عمليات و مراحل تبديل يک کارت خام سفيد که از شرکت توليد کننده کارت تحويل گرفته ميشود به کارتي که در دسترس افراد استفاده کننده قرار ميگيرد و مشخصات فردي دارنده کارت و شرکت صادر کننده را در بر دارد، شخصيسازي کارت ميگويند. طبيعي است که شخصي سازي از فازهاي گوناگون تشکيل يافته و از مراحل بسيار مهم در صدور کارت است.

يکي از جديدترين تکنولوژيهايي که امروزه براي شخصيسازي مورد استفاده قرار ميگيرد، ثبت متن و يا لوگوي خاصي که معمولاً نشان دهنده شرکت صادر کننده کارت است بر روي قسمت مرکزي کارت با ليزر است. به علت شرايط ويژه و هزينه بالاي اين تکنولوژي تعداد دستگاههاي شخصيسازي محدودي از آن سود ميجويند که ميتوان از DATACARD  به عنوان مهمترين آنها ياد کرد.


چاپ بر روي کارت

يکي از متداولترين مراحل شخصيسازي کارت، چاپ لوگوي شرکت صادر کننده، نام فرد استفاده کننده، عکس فرد استفاده کننده، تبليغات و ساير اطلاعات درخواست شده بر روي کارت است که به علت مواد تشکيل دهنده کارتها (پيويسي) از چاپگرهاي مخصوص کارت با ريبونهاي متفاوت استفاده ميشود.

پس از اتمام چاپ رنگي کارت نيز در صورت نياز برخي از چاپگرها قابليت چاپ هولوگرام و يا يک لايه محافظ (لامينيت) طرحدار بر روي کارت براي جلوگيري از فرسايش رنگ چاپ شده بر اثر استفاده روزمره را دارند.


چاپ برجسته (EMBOSSING  )

از اين تکنولوژي معمولاً براي درج برجسته نام مشتري، شماره حساب مشتري و تاريخ انقضاي کارت مشتري بر روي کارت استفاده ميشود. در دستگاههاي جديد علاوه بر قابليت تعريف اندازه قلم (FONT)، توانايي تعريف قلمهاي گوناگون نيز تعبيه شده است، به صورتيکه دستگاههاي حاضر توانايي پشتيباني از قلمهاي فارسي را نيز دارند. در ارتباط با محل درج برجسته بر روي کارت نيز استانداردهايي موجود ميباشند ولي در حالت عادي به جز محل خواندن HEAD  محدوديتي براي محل درج وجود ندارد.


رمزنگاري چيپ/مغناطيس

پس از انجام کليه مراحل چاپي در نهايت عمل رمزنگاري چيپ/مغناطيس صورت ميگيرد. در اين مرحله اطلاعات لازم مورد نياز از طريق دستگاه به حافظه کارت انتقال يافته و کارت براي استفاده آماده ميگردد.

در کارتهاي هوشمند از آنجا که رمزهاي توليد شده و ساير کليدها نيز در اين مرحله بر روي کارت منتقل ميشوند، از الگوريتمها و تمهيدات ويژهاي براي بالا بردن ضريب امنيتي استفاده ميگردد.

در اين قسمت رمز اوليه اختصاص داده شده به مشتري بر روي کاغذهاي مخصوص چاپ و با پوششي مناسب پوشانده ميشود. چون که رمزها جداگانه و مستقلاً در اين ماجول استفاده ميشوند، معمولاً بين محل نگهداري رمزها و اين قسمت از سخت افزارهاي امنيتي ويژه نظير HSM  استفاده ميشود. بديهي است که پس از چاپ رمزها به هيچ وجه رمزها نگهداري نشده و قابليت دسترسي به آنها وجود ندارد.


پوشش كارت

پس از انجام کليه مراحل و اطمينان از صحت آنها، کارتها توسط اين ماجول بهطور اتوماتيک درون پاکتهاي مخصوص از قبل چاپ شده قرار گرفته که حاوي نام صاحب کارت، مشخصات، آدرس و بروشرهاي لازم جهت استفاده است.


مشخصات WWW

ربات تبليغات

وضعيت : آنلاين

محل سکونت : مقصد

علايق : تبليغات

+ ارسال مبحث جديد + ارسال پاسخ  صفحه 1 از 1 |  
 تاپیک های مشابه 
آموزش سی شارپ – انواع داده در سی شارپ

in برنامه نويسيتعداد صفحات: صفحه 1 از 1

    

تعداد پست ها:  1 پست


کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان مدير انجمن: ArmanSoftware
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  

قوانين انجمن

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد
جستجو براي:
انتقال به:  


امروز پنج شنبه 10 شهریور 1395, 02:12

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است

News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list

بر پایه phpBB فارسی | با افتخار به قدرت phpBB
Style by کیوان علوی | keyvan alavi
پشتیبانی شده توسط ایرانسرور
قالب phpBB | محافظت از سایت مقابل هکرها | Host | بکاپ | Backup
phpBB SEO
.